Yalanın Cazibesi

Çocukluğumuzdan bu yana bize yalan söylemememiz gerektiğini, dürüstlüğün erdemini, iyilerin kazanacağına dair hikayeler anlatılırdı. Hikayeleri anlatanlar da büyük bir yalanın içindeydi. Bize doğruyu anlatırken bile yalan söylediler, yalan bu dünyadaki tek gerçekti.


Dünya diyalektik üzerine kuruludur bu diyalektik şöyle işler; iyi olmadan kötüyü, doğru olmadan yanlışı, güzel olmadan çirkini bilmeyiz ,bir şeye bir sıfat yükleyecek isek eğer muhakkak onun bir zıttı olmalıdır.

Peki, doğru nedir, nedir yanlış?

İnsanlığın binlerce yıllık birikimi buna cevap vermede yetersiz kalıyor, bildiğimiz az şeyden biri; yalan söylemememiz gerektiği ama yalan söylemenin gerekliliği...nsanlar gün içerisinde, gün aşırı, bir toplulukta , yalnızken, severken, sevişirken, ülkeyi yönetirken, namaz kıldırırken, kılarken, hasta tedavi ederken... her şekilde, her an yalan söyler. O kadar çok yalan söyleriz ki doğrusunu unuturuz, hatta en büyük yalanı kendimize söyleriz.

İnsanlık yalanla bir çok iş başarmıştır. Eğer siyasiler yalan söylemeseydi belkide insanlık bu noktaya gelemezdi , reklamlar yalan söylemeseydi o içtiğimiz kahve o kadar lezzetli olmayacaktı, giydiğimiz kıyafet o kadar da kaliteli, o "taş" gibi kadınlar, "heykel" gibi adamlar bize çekici gelmeyecekti...


İnsanlar en çok kendilerini kandırır ve bu gereksinimdir. Çünkü insanlar kendilerine dürüstlüğün çıplaklığıyla bakabilseydi herhalde bu kadar çirkinlikle baş edemez, kendilerini kabul edemezdi.


İlk yalanı şeytan söylemiştir ama daha iyisini insan...

Kuranda Lokman süresinin 33.ayetinde şu geçer; "Şeytan, Allâh’ın affına güvendirerek sizi kandırmasın!” Biz kandık ,yalan söyledik. Allah affetsin dedik, günah işledik Kâbeye gittik, tövbe diledik, kul hakkı yedik, fakirler için dua ettik beş yıldızlı otelin kral dairelerinde, savaşa girdik "Allah bizimledir" dedik. Ve bunu dileyen sadece biz değil, karşı gördüğümüz Allah'ın başka kullarıydı. Allah da onlarlaydı. Biz savaşı hep kendimizle verdik. Yardım dilerken imdadımıza yetişen bir avuç yalandı. Eylemin ateşleyicisi yalandır, yalan olmadığı sürece insanlığı harekete geçiremezsiniz.


-Ben artık çok sıkıldım. Yalan söylemeyeceğim.Yine yalan söyledim*


Resim: Dave McKean

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember