Yapay Zeka ve Sanatın Meyvesi: Refik Anadol’un Sanatı

Yapay zeka ve kullanıldığı alanların gün geçtikçe geliştiği dünyamızda, bu teknolojinin birçok bilim insanı ve sanatçılarla farklı mecralarda pratiğe döküldüğünü görmekteyiz.

Refik Anadol bu alanda, ülkemizde ve dünya sanat camiasında önemli bir yere sahip. 1985 yılında İstanbul’da doğan Anadol, lisans eğitimini Medya Sanatları bölümünde Los Angeles California’da, yüksek lisansını Görsel İletişim Tasarımı alanında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tamamladı.Ürettiklerinin özgünlüğü ve sanata interdisipliner yaklaşımı sayesinde Anadol 2016’dan beri sanat camiasında yapay zeka ve sanatın birleşiminden doğan ‘yapay zeka estetiğine’ öncülük yapmaktadır. Anadol, “Yapay Zeka Veri Resimleri” olarak adlandırdığı eserlerini, aldığı bilimsel verileri videoya çevirerek yaratımlarını izleyiciye sunmakta. Türkiye’de en son Pilevneli Sanat Galerisi’nde sergilenen ‘Bosphorus’ eseri bu melez yaratıma bir örnek. 11 Aralık 2018 – 27 Ocak 2019 tarihleri arasında sergilenen eser, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün radar tekniğiyle elde ettiği Marmara Denizi’nin akıntı-hız verilerini ve geliştirdiği yapay zeka algoritmasını kullanarak, 12 metre uzunluğa ve 3 metre yüksekliğe sahip özel bir LED ekrana sesleriyle yansıtarak biz izleyicilere oldukça farklı bir sanat deneyimi imkanı sunmakta.


Bu ve daha birçok eserinin ilhamını doğadan ve farklı sanat dallarından alan Anadol, yaratımlarını dünyanın farklı yerlerinde sanatseverlerin beğenisine sunarak oldukça ses getiriyor. Kişisel Instagram hesabından yeni eseri ‘Zahirî Mekan ve Rüyaları’nın duyurusunu yapan Anadol’un eserini bir sergide mi yoksa kamuya açık bir mekanda mı sergilemeyi tercih edeceği merak konusu.

  • Instagram - Siyah Çember
  • Heyecan - Siyah Çember
  • Spotify - Siyah Çember