YENİ NESİL SOHBET: PODCAST ÖNERİLERİ

Podcast Nedir?


Podcast, İnternet üzerinden dinleyip indirilebileceğiniz bazen müzikli, bazen de yalnızca konuşma içerikli programlardır. Podcast, 2000'li yıllarda "iPod" sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve "broadcast" (yayın) sözcüklerinden oluşturulmuştur. İlk podcastler iPod için hazırlanmıştır. Radyo programı hissiyle dinlediğimiz podcastler, hem eğlenceli vakit geçirmek hem de eğitici içerikleriyle bilgilenmek için birebir.

Pandemi nedeniyle arkadaşlarımızdan uzak kaldığımız dönemde ilaç gibi gelen podcastler, normalleşme sürecinde de iyi hissetmemize ve bilgilenmemize yardımcı oluyor. Bu sebeple birkaç podcast önerisi sunmak istedik. Haber içeriğindeki linklere tıklayarak Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.
Bence Abartılıyor 

Genel kültürden aforizmalara, Adalet Ağaoğlu'ndan Kierkeegard'a "Bence Abartılıyor" diyen Ediz Akatlar, Övge Öztürk ve Belemir Canbek’in bilgilendirirken eğlendiren, eğlendirirken sorgulatan keyifli podcast serisi. Uyuzluklar sözlüğü ve kendine has üslubuyla podcast alemine giriş yaptığı ilk ay Apple podcast listesinin felsefe kategorisinde 17. sıraya yükselmesi, kaliteli içeriğini kanıtlar nitelikte. Felsefe yapmak lazım diyorsanız felsefe yapmak lazımdır; felsefe yapmak lazım değildir diyorsanız, yine felsefe yapmak lazımdır. Bu yüzden bu podcasti dinlemek şarttır. 


Spotify'dan dinlemek için tıklayın


Kalt

Ozan Akyol, Erman Çağlar ve yerine göre Hasan İnceler her hafta bir saat için zihinlerini sözcükler yardımıyla birbirlerine aktarıyorlar. Beğenmezlerse de geri aktarıyorlar. Kalt, kendini bu cümleyle özetliyor. YouTube kanalından aşina olduğumuz mizah anlayışı, podcastlerinde de hakim. Ozan Akyol ve Erman Çağlar'ın beyin odalarında kahkaha treniyle dolaşıyoruz. Modunuzun düştüğü her an bir doz almanız şiddetle tavsiye edilir.

Spotify'dan dinlemek için tıklayın


Fularsız Entellik


"Size bir konuda bilgi yüklemesi yapıp, “doğrusu budur” demek için burada değilim. Akılcılık yoluyla biraz evreni, en çok da kendi akılsızlığımızı keşfetmek için buradayım." Diyen gizemli Toltoyevski, bilim, sanat, tarih, felsefe, kültür gibi birçok farklı konuya değiniyor. 


Spotify'dan dinlemek için tıklayın

Nereden Başlasam 

Gazeteci Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu'nun storytel sponsorluğunda sunduğu ikinci podcast serisi olan 'Nereden Başlasam' sağlıklı beslenmeden moda tarihine, psikanalizden kuantuma birçok konuyu uzmanlarıyla birlikte masaya yatırıyor.


Spotify'dan dinlemek için tıklayınTeras Noir 


Oyuncu Meriç Aral ve Efe Tunçer'in samimi sohbetine ortak olduğumuz Teras Noir, müziklerden dizilerden ve günlük olaylardan bahsedilen; arkadaşlarınızla buluşup sohbet ediyormuşsunuz hissi yaratan bir podcast. 


Spotify'dan dinlemek için tıklayın


FilmLoverss 
FilmLoverss ekibinden Esen Tan, Utku Ögetürk ve Güvenç Atsüren gibi isimlerin sinemaya dair ne varsa konuştukları, sinema haberlerini derleyip yorumladıkları podcast serisi. 


Spotify'dan dinlemek için tıklayın


Bu Mu Yani? 


Yirmi yedisinde kurumsal kariyerlerini çöpe atan iki çocukluk arkadaşı, çıktıkları yolculukta tek bir sorunun cevabına düşüyor: Daha sade ve daha anlamlı bir hayat mümkün mü? Zaman anksiyetesi, ayak kaydıran şarkılar, depomin detoksu gibi bölümleriyle Bu Mu Yani podcasti Spotify'dan dinlemek için tıklayın
Üretim Bandı Türkiye ve Dünya'da teknoloji şirketlerinin nasıl üretim yaptığını irdeleyen, her bölüm başka bir şirketi konuk eden podcast, girişimcilik ve üretim hakkında bilgi edinmek için birebir. 


Spotify'dan dinlemek için tıklayın

Lafın Gelişi Popüler kültür, pek de popüler olmayan kültür, sinema, edebiyat ve bilumum hobisel faaliyetler üzerine söyleşiler, hayatın içinden hayata dair sohbetler yapan Lafın Gelişi, eğlenceli atmosferiyle tebessüm ettiriyor. 


Spotify'dan dinlemek için tıklayın
Gayrisafi Fikirler Hayatın denklemleriyle bilimin teorisini tartışan podcast, Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz tarafından hazırlanıyor. Felsefe sohbetlerine keyifli bir soluk katarken, akıcı konuşmalarıyla bilgi şöleni yaşatıyorlar. 


Spotify'dan dinlemek için tıklayın