top of page

ZAMANA DEMİR ATMAK

cümleler kurulduğu yerde ve sen doğduğun yerde. kendini ait hissettiğin tek yer orası. orayı iyi biliyorsun. orayı hepimiz çok iyi biliyoruz. bu cümleleri de sarhoşluğa yıkıp aradan sıyrılacağım bak, izle beni. iki ağaç gördüm. birisinin adını hatırlamıyorum ama doğurganlığı arttırıyor çayını yaptığında. birisi de zakkumdu. zehir. ben birisinin yapraklarını kopardım da yanındaki mezarlığa götürdüm. orada taşında müzeyyen yazan iki mezar vardı. ikisine de bıraktım bir parça. bunu neden yaptığımı bilmiyorum inanmam böyle şeylere. yanımda güzel şarkı söyleyen ve güzel gülümseyen birisi vardı. ona yakışıklı bir poz vermek içindi belki ama bilmiyorum.

sonra yürüdük. yorulduk. seviştik hatta bir ara. yine yorulunca sigara içtik oturup. gün güzel geçti ama bitti. kaçamıyorum anlatmak istediklerimden hepiniz bokunuzda boğulun. can alıcı nokta bu. kaçamıyorum bundan işte. bitişlerin ağırlığı kemiklerimizi kırıyor ve ben ufalandıkça ufalanıyorum. görmek istediklerimle gördüklerim çok farklı coğrafyalardan. soğuk bir sesi var o uykuya dalmadan önceki günü gözden geçirmenin. çiceğim diyorum ben iyi adam taklidi yapmaya çok çabalıyorum ama yalnızken bunu beceremiyorum. vi

cdan hep birileriyle geliyor yanıma. kedileri yalnızken sevesim gelmiyor. sokakların temizliği birileriyleyken umurumda oluyor ve bu çirkin. bu çok çirkin. affetme beni, beni ben bile affedemem. içimde büyüyüp duran bir boşluk var ve ben sadece uyuyarak hafifleyebiliyorum. çok uyuyorum. çok içiyorum. kelimeleri sarhoşluğa dayandırma çabasındayım. bu çirkin, bu çok çirkin. yalnızlık çirkefleştiriyor beni bir köpek gibi. köpekleri de çok severim, kalabalıktayken. puan kazandıkça insan olduğumuzu idrak edince oldu tüm bu olanlar. sizi sevmiyorum. sizi hiç sevmiyorum çünkü beni hiç sevmiyorsunuz. belki beni sevseydiniz ben de sizi çok severdim. ama sevmediniz ve allah belanızı versin varsa. o da beni sevmedi biliyorum.

bu konu burada kapansın.

çok sarhoşluk bile kurtarmaz beni buradan. diyorum ki geberin gidin çünkü nasıl olsa ben görmeyeceğim. göstermeyeceksiniz bana, neden gösteresiniz. çok kızgınım size ve bu yüzden sevmiyorum sizi. büyüyoruz ve ben büyümekten, büyüdükçe öğrenmekten çok şikayetçiyim. ben anlıyorum artık bu sarılmaların sebebini ve çok çirkin. çok çok çirkinmiş bu diyorum. konuştukça sinirleniyorum ve kendimi çok yalnız hissediyorum. farklı kaldırımlarda olsa dahi ben artık bu yolda kimseyle yürümek istemiyorum çünkü yapamıyorum. çünkü vermeniz için hep almanız gerekiyor ve benim yap-bozumun görüntüsü kaybolmak üzere. üzgünüm yapmamam artık. her doğum günümde biraz daha kendimden nefret ediyorum çünkü bu böyle. çünkü bu böyle. cümleleri istenilen doğrultularda kuramıyorum. akışınıza uyamıyorum sizin.

kendi zamanıma demir attım sizi izliyorum. gülümseyin.
Resim: Edith Rimmington